CONTRA
Läänemere heidised – nuhtlusest ressursiks
CONTRA (CONversion of a Nuisance To a Resource and Asset)
Kontaktisik: Tiia Möller, tiia.moller [ät] ut.ee
Projekti kestus: 01.01.2019-30.06.2021
Projekti tüüp: Teadus- ja arendusprojekt
Rahastusprogramm: INTERREG Baltic Sea Region
Projekti kaasrahastab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus
Mereheidis tähistab merest rannale uhutut ning eelkõige mõeldakse selle all taimset materjali (adru, niitjad vetikad, taimed). Avalikes randades võib mereheidis olla ka ebameeldivaks probleemiks turistidele ning omavalitsuste ülesandeks on tagada õigeaegne rannakoristus. Olemasolevad rannakoristusmeetmed on aga tihtilugu nii kallid kui ka vastuolus keskkonnahoiuga.
Projekti “Läänemere heidised – nuhtlusest ressursiks” peamine eesmärk on arendada jätkusuutlikku mereheidiste majandamist Läänemeres ning seeläbi panustada ka veekvaliteedi paranemisesse. Projekti raames koondatakse mereheidistega ning nende majandamisega seonduv info Läänemere piirkonnas, sh analüüsitakse näidisjuhtumite abil erinevaid alternatiivseid tehnoloogiaid mereheidiste kasutamiseks (nt väetise tootmine/mulla parandamine, biosüsi tootmine, biokatete tootmine, biogaasi tootmine, mereheidiste kasutamine randade erosiooni kaitseks ja veekvaliteedi parandamiseks). Projekti üks eesmärkidest on rahvusvahelise multidistsiplinaarse koostöövõrgustiku loomine ning seoses mereheidiste majandamise arenguga tulevikus loodame ka pärast projekti lõppu infovahetuse ning koostöö jätku eri huvigruppide vahel.
Projekti Eestipoolsed partnerid on Tartu Ülikooli Eesti Mereinsituut ning Keskkonnaministeerium, assotseerunud parnteriks on Tallinna Keskkonnaamet. Eestis keskendutakse antud projekti raames peamiselt mereheidise ökoloogilisele tähtsusele ning mereheidise kui toormaterjali jätkusuutlikkuse hindamisele.
Projekti juhtpartner on Rostocki Ülikool, Saksamaa. Partnereid on kokku 6 riigist: Saksamaa, Taani, Rootsi, Poola, Venemaa, Eesti ning esindatud on nii omavalitsused, ettevõtted, teadusasutused kui mittetulundusühingud.
Rohkem infot CONTRA projekti tegevustest: www.beachwrack-contra.eu
Samuti leiab info ka Facebookist: @beachwrack.CONTRA