Merepõhja prügi seire rannikumeres - metoodika ja hinnang MSRD aruandluseks
SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse projekt nr. 13382
Projekti käigus töötati välja Eesti rannikumere merepõhja makroprügi hindamise metoodika ja teostati merekeskkonna seisundi hinnang MSRD aruandluses kasutamiseks. Eesti rannikumere tingimustes sobiv prügiseire metoodika madalas rannikumeres põhineb visuaalsetel hinnangutel, mis saadakse sukeldumise ning allveevideosüsteemide kasutamisel.
Projekti käigus töötati välja kaks MSRD nõuetele vastavat rannikumere merepõhja prügi indikaatorit:
D10C1.2 Merepõhja makroprügi rannikumeres, D10C1.3 Merepõhja makroprügi sadamates.
2017. aastal kogutud andmete põhjal on mõlema merepõhja makroprügi indikaatori põhjal merekeskkonna seisund Eesti rannikumeres hea. Vahetu inimmõjuta madala rannikumere osas ehk looduslikel aladel leidub mereprügi vähesel määral. Sadama-aladel on prügi hulk oluliselt suurem. Peamiselt koosnes mereprügi metall-, puit- ning plastjäätmetest, järgnesid klaas/keraamika ning kumm (autorehvid).
Lõpparuande leiad siit.
Projekti temaatikat käsitleti meedias: Kanal 2 "Merevaade" (osa 67) (http://kanal2.postimees.ee/pluss/video/?id=76087) ja Eesti Päevaleht „Pilk vee alla toob Lennusadama merepõhjast päevavalgele õllepudelid, hunniku rehve ja ümarmudilaga poti“ Mihkel Tamm, 5.12.2017 (http://epl.delfi.ee/news/eesti/pilk-vee-alla-toob-lennusadama-merepohjas...).