Tulenevalt üha suurenevast inimtegevuse mõjust Läänemerele, mille ilminguiks on eutrofeerumist hoogustavate ja sinivetikaõitsengute kujunemist soodustavate toitainete sissekande suurenemine, raskmetallide akumuleerumine toiduahelas, naftareostus, on vajalik selle omapärase ning haavatava ökosüsteemi elus ja eluta keskkonna komponentide pidev jälgimine. Rannikumere seire üldeesmärgiks ongi inimtegevuse poolt mainitud veekogule avaldatava mõju kindlakstegemine ja selle ulatuse määramine looduslike muutuste kontekstis, muuhulgas ka kasutusele võetud abinõude tulemuslikkusele kvalitatiivse ja kvantitatiivse hinnangu andmine ning rakendatud kaitsemeetmete korrigeerimiseks ja täiendamiseks vajaliku taustandmestiku kogumine. Rannikumere seire alamprogramm on seega üks abinõusid, mis aitab tagada Läänemere kui ökosüsteemi säilimist koos talle iseloomuliku elukooslusega, mis omakorda on aluseks mereressursside kasutamise ning puhkemajanduse arendamise jätkumisele.
Eutrofeerumise hindamisel: Määratakse talvised maksimaalsed biogeenide koguhulgad basseinides; koostatakse basseinide ainebilansid;Jälgitakse pika-ajalisi muutusi zoobentose ruumilises jaotuses ja põhjalähedase kihi hapnikureþiimis;Jälgitakse füto- ja zooplanktoni koosluste sesoonset tsüklit ning fikseeritakse erakordsed nähtused;Kogutud andmete põhjal antakse hinnanguid merekeskkonna seisundi, selle muutuste ja nende põhjuste kohta;Koostöös Soome teadusasutustega tagatakse Soome lahe keskkonnaseisundi muutusi kajastava operatiivse seire- ja infosüsteemi kättesaadavus interneti kaudu.
Jälgitakse ohtlike ainete sisalduse pika-ajalisi muutusi ning hinnatakse saasteseisundit;Lokaliseeritakse probleemsed piirkonnad Eesti rannikumeres.
Jälgitakse pika- ja lühiajalisi muutusi rannikumere põhjakoosluste liigilises koosseisus ja struktuuris;
Seostatakse leitud muutused muude keskkonnaparameetrite loodusliku või inimtegevusest tingitud dünaamikaga.
Jälgitakse mererannikute muutusi piirkondades, kus mere geoloogiline tegevus võib põhjustada märkimisväärset kahju (ehitiste, puhkepaikade hävimine jne.);Tugevate tormikahjustuste korral hinnatakse purustuste ulatust.
HELCOM COMBINE programmiga ette nähtud ulatuses rannikumere seire käigus kogutud informatsiooni töötlemine ja programmi rahvusvahelisele koordinaatorile edastamine;Osalemine Loode-Atlandi Kalandusorganisatsiooni NAFO (North - West Atlantic Fisheries Organisation) liikmesriikide koostööprogramm kalavarude kaitseks ja säästvaks majandamiseks;Osalemine Kirde-Atlandi kalanduskomisjoni NEAFC (North - East Fisheries Commission) liikmete koostööprogramm kalavarude kaitseks ja säästvaks majandamiseks;Osalemine rahvusvahelise Läänemere Kalanduskomisjoni IBSFC (International Baltic Sea Fisheries Commission) liikmete koostööprogrammis Läänemere kalavarude kaitseks ja säästvaks majandamiseks;Osalemine Antarktika mere elusressursside kaitse komisjon CCAMLR (Commission for the Conservation Antarctic Marine Living Resources) liikmesriikide koostööprogrammis kalavarude kaitseks ja säästvaks majandamiseks.
Märkus: Kõikides loetletud kalandusorganisatsioonides on Eesti Vabariik ja tema huvid esindatud Euroopa Liidus
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.