Merevaate episoodid:Osa 54, hooaeg 4
Osa 67. hooaeg 5
Asub kaugel, kuid on ülemaailmse kliimasüsteemi oluline osa. Kliimamuutused mõjutavad Antarktika jääkilpi ja rannikuala ökosüsteemi.
Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi ja Tšiili Ülikooli koostöös töötati Antarktika inimtekkeliste muutuste ulatuse ja ökoloogiliste tagajärgede hindamiseks välja täpsed kvantitatiivsed bioloogilised ennustusvahendid.
Satteliitidel põhinev kaugseire seoti Antarktikas kohapeal läbi viidud merevetikakoosluste uuringute ja masinõppealgoritmidega. Selliselt seotud erinevad meetodid võimaldavad saada infot Antarktika makrovetikate katvuse ja mitmekesisuse kohta. Kaugus, eraldatus, logistilised piirangud on Antarktika ekspeditsioonide lahutamatu osa. Sama kaugseire meetodiga on tulevikus võimalik kaardistada ka teisi Antarktika piirkondi ning jälgida koosluseid, elupaiku ja nende dünaamikat. Meetodil on potentsiaali ka teistel kaugetel ja raskesti ligipääsetavatel rannikualadel, kus ulatuslik kohapealne kaardistamine ei ole teostatav.
Kotta, J. et al 2018. Predicting the cover and richness of intertidal macroalgae in remote areas: a case study in the Antarctic Peninsula. Ecol. Evol., 8(17), 9086–9094.
TÜ Eesti Mereinstituudi Merebioloogia osakond